שתילת עצים

אין דבר מהנה יותר מישיבה תחת צל העצים בגינה ביום חם, ואם על העץ יש כמה פירות טעימים מה טוב. עצים מלווים את הגינה מראשיתה להרבה שנים קדימה ובכל גינה שמכבדת את עצמה יש מספר עצים שיהפכו אותה לשלמה ויפה. כאן תמצאו את כל המידע הרלוונטי בנוגע לשתילת עצים בגינה, מה ההבל בין סוגי העצים, כמה זה יעלה לכם ומספר טיפים לאיך לעשות את זה נכון. שתילה מהנה!

שתילת עץ בגודל של 25 ליטר

300-500
  • משתנה בהתאם למורכבות עבודת השתילה

שתילת עץ בגודל של 50 ליטר

500-700
  • משתנה בהתאם למורכבות עבודת השתילה

שתילת עץ פרי

350-700
  • משתנה בהתאם למורכבות עבודת השתילה

נטיעת עץ זית גדול

700-1000
  • משתנה בהתאם למורכבות עבודת השתילה
  • כולל הובלה

סוגי עצים לשתילה בגינה

בשתילת כל עץ ועץ ישנם פרמטרים שונים וצרכים שונים. כאשר ניגשים לשתילת עץ צריך לקחת בחשבון כמה מרווח הוא צריך, כיצד נוודא שהוא לא יזיק בהמשך צמיחתו עם שורשיו וענפיו, ואיזו צמחיה כדאי לשתול על ידו.

בגדול, סוגי העצים מתחלקים לשני סוגים עיקריים: עצי נוי ועצי פרי.

בעצי הנוי תמצאו עצים נשירים, המשירים את עליהם בסתיו (כגון עץ הצאלון והסיגלון המאופיינים בפריחה צבעונית ויפה במיוחד בקיץ), ועצים ירוקי עד (כגון: עץ האלון ועץ הברוש).

אם ברצונכם לשתול עצים שיניבו לכם גם פירות טעימים לאכילה, ישנם מגוון רחב של עצים המתאימים לשתילה בגינה. בשתילת עצי פרי יש לקחת בחשבון את הלכלוך הנלווה עליהם והתחזוקה השוטפת (קטיף, גיזום, הגנה מפני מזיקים וכדומה). שתילת עצי פרי הנה פופולארית מאוד בארץ, ואם ברצונכם עצי פרי שלא דורשים תחזוקה רבה אנו ממליצים לשתול עצי הדר כגון לימון ותפוז.

טיפים לתחזוקה נכונה אחרי שתילה

לאחר שהתחדשתם בעץ חדש בגינתכם, יש לעזור לו להתאקלם לסביבתו החדשה. עצים בוגרים שעוברים "העתקה" מבית גידולם למקום חדש, עשויים להיות בטראומה, ועל כן יש לבצע השקיה מרובה ודישון נכון שיסייעו לו להתאקלם. בתחילת דרכו של העץ יש להימנע מגיזום מאסיבי ומפעולות שעלולות להקשות על העץ כגון הדברה.

מחיר שתילת עצים בגינה

טווח המחירים לשתילת עצים בגינה נע בין כמה מאות לאלפי שקלים בחודש. הטווח הרחב נוסע מהעבודה כי ישנם פרמטרים רבים המשפיעים בסופו של דבר על מחיר העבודה. ראשית, גודל השתיל (נקבע בליטרים) משפיע על מחיר העץ- אם תבחרו בשתיל קטן אולם יידרשו מספר שנים עד שתוכלו ליהנות מצילו ומפרותיו אך הגבר יהיה זול יותר מאשר שתילת עץ בוגר.

בנוסף לכך, מחיר העבודה מושפע ממורכבות עבודת השתילה שהגנן יידרש אליה, אם עליו להשתמש במחפרון או במנוף לשתילת העץ, המחיר יעלה.

לצורך קבלת פרופורציות, לפניכם מספר דוגמאות למחרי שתילת עצים:

שתילת עץ בגודל של 25 ליטר יעלה כ- 300-500 ש"ח.

שתילת עץ בגודל של 50 ליטר יעלה כ- 500-700 ש"ח.

שתילת עץ פרי  תעלה כ- 350-700 ש"ח.

נטיעת עץ זית גדול כולל הובלה ושתילה בגינה תעלה כ- 700-1000 ש"ח.

 

 

מחיר העבודה מושפע ממורכבות העבודה

יוני שטרית

יוסי שטרית

גלילה למעלה