מערכת השקיה לגינה

כולנו מכירים את זה- בהחלטה של רגע נתקפים בדחף להפוך את הגינה לירוקה ופורחת, קונים עציצים וצמחים כיד המלך אך אחרי שבועיים מביטים בשתילים שקנינו יבשים ועייפים.

הקמת גינה ואחזקתה עולים לנו כסף והשקעה וחבל לתת לה להתייבש וליבול כל פעם מחדש. התקנת מערכת השקיה לגינה, משחררת אתכם מדאגה להשקיית הצמחים ותשאיר את הגינה שלכם ירוקה, חיה ופורחת.

מהי מערכת השקיה לגינה

מערכת השקיה טובה משקה בצורה חכמה את כמות המים הנדרשת לכל צמח, מסייעת לצמחים להגיע לשיא הפוטנציאל שלהם וחוסכת לכם המון מים תוך כדי התהליך.

כיום, מערכות השקיה הן ברובן המוחלט אוטומטיות. כלומר, מערכות אלה מופעלות על ידי חשמל או סוללות ומשקות על פי מחשב השקיה מובנה הקובע את זמני הפעלת המערכת באופן מדויק. מערכת ההשקיה היא למעשה תעודת האחריות של הגנן שהגינה שטיפח תושקה כמו שצריך (ישנם גננים שלא מוכנים להתחיל בהקמת הגינה אם הלקוח אינו מעוניין בהתקנת מערכת השקיה כיוון שהסיכוי שהעבודה תרד לטמיון גבוהה מדיי).

מה כוללת מערכת השקיה

 מערכת השקיה איכותית מורכבת מרכיבים שונים שלכל אחד מהם ישנה חשיבות רבה לתפקוד המערכת. למעשה אפשר לחלק את המערכת לשני חלקים עיקריים: ראש המערכת שאחראי על לחץ נכון במערכת וספיקה בכמות הרצויה, ומוליכי המים אל הצמחים (מתזים או טפטפות הטמונים באדמה).

מערכת השקיה מורכבת ממספר רכיבים הכרחיים:

שיבר ראשי- ברז המים הראשי של המערכת, באמצעותו ניתן לסגור את זרימת המים במקרה של פיצוץ או סתם ביום גשום כשאין בה צורך.

מחשב השקיה- המחשב שולט על פי תכנות ששל הגנן מראש בזמני ההשקיה. סוג המחשב תלוי בגודל המערכת ובפונקציות הרצויות.

ברזים חשמליים- נפתחים ונסגרים על ידי מחשב ההשקיה באופן אוטומטי ומזרימים מים אל הגינה.

פילטר- הפילטר מונע מחלקיקי אדמה ואבנים לחדור למערכת השקיה ולסתום אותה. יש צורך לנקות או להחליף אותו פעם בשנה.

וסת לחץ- מוודא כי לחץ המים בצנרת ובמערכת אינו גדול מדיי ובכך מונע פיצוצים ונזקים אורכי טווח.

ברז שירות- ברז גן שניתן לפתוח ולהשתמש בעת הצורך.

ישנם לקוחות המחליטים להתקין משאבת דשן כחלק מהמערכת (לא חובה). משאבת הדשן מזרימה דשן במי ההשקיה ("הדשיה" במונח המקצועי). בנוסף למשאבת הדשן יש להתקין רכיב מונע זרימה חוזרת (מז"ח), שמונע ממי הדשן להיכנס בטעות עם מי השתייה של הבית.

בנוסף לכך, ישנם גננים שממליצים להתקין את המערכת בתוך ארון המגן עליה מפני נזקי מזג אוויר, חיות וכדומה.

מחיר התקנת מערכת השקיה לגינה

מחיר מערכת השקיה לגינה משתנה בהתאם לגודל הגינה ומספר הברזים היוצאים ממערכת ההשקיה, ובנוסף לכך מורכבות ההתקנה ועבודת ההכנה בגינה עשויים להשפיע על המחיר גם כן.

מחיר התקנת מערכת השקיה לגינה גדולה עשויי לעלות בין 6,000 ש"ח- 7,000 ש"ח ומערכת השקיה עם ברז אחד תעלה בין 1,000 ש"ח- 2,000 ש"ח. בנוסף לכך, עלות צנרת השקיה ( טפטוף או המטרה) היא 6-10 ש"ח למטר.

 

 

מתחיל ב6000- 7000 שקלים 

יוני שטרית

יוסי שטרית

גלילה למעלה