גדר חיה לגינה

כששותלים גדר חיה ישנם מספר פרמטרים שיש לקחת בחשבון על מנת שהיא תהיה התוספת המושלמת לגינה שלכם. במאמר זה נספק לכם את המידע הנדרש בכדי להבין מדוע צריך גדר חיה לגינה, אילו שיחים מתאימים לאזור מגורכם וכמה תעלה לכם שתילת גדר על ידי גנן, קדימה מתחילים!

גדר חיה לגינה- למה צריך אותה בכלל?

הסיבה שרוב האנשים מחליטים לשתול גדר חיה לגינה היא לתחום אותה וליצור פרטיות מפני השכנים, הרחוב וחצרות אחרות. אך ישנם עוד מספר סיבות מדוע כדאי לשתול גדר חיה בגינה שלכם.

ראשית, גדר חיה משמשת כמגן מפני הרוח וכך מגנה על הצמחים העדינים יותר, הפרחים ועל ריהוט הגן שבגינה שלכם. דבר זה לעיתים הכרחי ומספק לצמחים הגנה מפני הרוח הקרירה שנושבת באזורכם. בנוסף לכך, אין להתעלם מהירוק והצומח שגדר מספקת לגינה שלכם. בשתילת גדר חיה אתם למעשה נהנים גם מפרטיות והגנה על הגינה שלכם וגם מתוספת ירוקה ויפה לנוף אצלכם בחצר.

אילו צמחים מתאימים לגדר חיה?

בעת בחירת הצמח אותו תשתלו כגדר חיה לגינה שלכם, ישנם מספר פרמטרים שעליכם לקחת בחשבון. תחילה, תצטרכו להתאים את סוג הצמח לאזור מחייתכם בארץ. לכל אזור אקלים שונה ומכאן גם צמחים שיתאמו לשתילה.

בנוסף, יש לקחת בחשבון מהי רמת הכיסוי של הצמח (צפיפות העלים), ואופן הצימוח שלו. ישנם צמחים שצומחים יותר לרוחב ודורשים גיזום תכוף יותר וישנם כאלה שפחות, כדאי לשאול את הגנן להמלצתו. ולבסוף, בררו האם לשיח יש פריחה, מהו צבע העלים ובקשו לראות תמונות של גדרות בגינות אחרות. לגדר חיה יש השפעה גדולה על המראה הסופי של הגינה ולכן חשוב לבחור צמח שאתם אוהבים את המראה שלו.

הנה מספר דוגמאות לסוגי צמחים נפוצים לשימוש כגדר חיה לגינה:

יסמין פרחוני- ידוע בריח הטוב של פריחתו הורודה. נחשב כמטפס רב עונתי.

אוג מכחיל למרות שמו, צבע עליו הוא ירוק, אין לו פריחה ובעל רמת כיסוי מצוינת. לא צומח במהירות ואינו דורש תחזוקה רבה.

דודונאה עליו משנים צבע מירוק כהה בקיץ לצבע אדום-בורדו בחורף. רמת כיוסי טובה מאוד, בעל קצב צמיחה מהיר ומתנשא לגובה של כ-3 מטרים.

פסיפלורה כגדר חיה אם אתם מעוניינים בגדר חיה שתניב לכם גם פירות טעימים, אין ספק שפסיפלורה היא הבחירה המתאימה בשבילכם. הפסיפלורה הינה צמח מטפס ולכן זקוקה לגדר ברזל, מחזקיה מעמד כ-7 שנים.

גדר חיה מוכנה מחיר

נהוג לשתול שיחים לגדר חיה בשני גדלים, 10 ליטרים או 20 ליטרים (גודל העציץ). ישנם צמחים יקרים יותר וכאלו שפחות, אך המחיר נע בין 240-150 ש"ח למטר רץ. לדוגמא, שתילה גדר מוכנה הכוללת 10 שתילים של 10 ליטרים, כולל חיבור למערכת ההשקיה תעלה בין 2,500-1,500 ש"ח.

כמו בכל עבודת גינון, רמת מוכנות הקרקע, עבודות נלוות וכדומה עשויים להשפיע על מחיר שתילת הגדר.

 לדוגמא יסמין פרחוני, אוג מכחיל, דודונאה, פסיפלורה

יוני שטרית

יוסי שטרית

גלילה למעלה